Twój doradca: Sylwia Szczepaniak kom. +48 604 943 658, tel. +48 22 480-85-08|sylwia.szczepaniak@rezerwacjaszkolen.pl

Kursy i szkolenia, rośnie ich popularność.

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że liczba osób zainteresowanych studiowanie spada z roku na rok, rośnie z kolei liczba osób wybierających kursy i szkolenia. Dziś korzysta z nich 30 % osób więcej niż przez dekadą, natomiast samokształcenie wzrosło o 25% w skali poprzedniego dziesięciolecia. Inni eksperci prognozują, że tendencja ta ma się utrzymać jeszcze przez kilka lat.
Od 2006 roku ciągle spada liczba studentów wśród dorosłych. Na chwilę obecną to ok 20 %, a prognozuje się że do 2021 roku będzie to ok 32 %.

Przyczyną takiej sytuacji na pewno jest niż demograficzny i rosnące oczekiwania potencjalnych studentów, co najbardziej zauważalne jest na kierunkach technicznych. Osoby kończące studia techniczne są przekonane, że po ukończeniu prestiżowej uczelni, znajdą wymarzoną pracę w zawodzie. Jednak rzeczywistość jest inna, dużo teorii, zdecydowanie za mało praktyki i doświadczenia z pracą nad własnymi projektami sprawia, że stajemy się mało konkurencyjni dla pracodawcy.
To czy wybierzemy studia zaoczne czy dzienne też ma znaczenie. Po pierwsze, wiedza którą zdobywamy podczas toku nauki na pierwszym roku, może okazać się nieaktualna gdy będziemy kończyć studia. Drugim czynnikiem, który nie gwarantuje znalezienia pracy po ukończeniu studiów jest zmiana sytuacji na rynku pracy. Zapotrzebowanie na danych specjalistów zmienia się z roku na roku.

Obecnie 5 mln Polaków decyduje się podnieść swoje kwalifikacje za pomocą kursów i szkoleń. Według danych GUS w przedziale wiekowym 25-65 lat aż 25 % było na jakimkolwiek kursie czy szkoleniu. Odsetek ten wykazuje się tendencją wzrostową z roku na rok, skąd zatem ta popularność?
Kursy znacznie skracają czas nauki do kilku miesięcy, są bardziej intensywne i obejmują zakres wiedzy potrzebny do wykonywania konkretnego zawodu. Najważniejsze w nich jest to, że mają dużo ilość godziny praktyki, co jest niezwykle przydatne osobom, które chcą się przekwalifikować.

Wzrasta również ilość osób, które wybierają samodzielną naukę, głównie w przedziale wiekowym 18-24 lata. Ci starsi, między 25-44 lata zdecydowanie częściej wybierali stacjonarne kursy i szkolenia. Średnia wieku osób na szkoleniach to 31 lat. Najczęściej to osoby po ukończonych studiach, które zdecydowały się zmienić swoją prace na inna, bardziej ciekawszą. Samokształcenie przynosi zamierzone efekty, jeżeli mamy już przyswojoną podstawową wiedzę, natomiast dla osób zaczynających od podstaw może to być zbyt trudne, a wiedza za bardzo skomplikowana i niezrozumiała.

Według danych GUS ok 30 % z nas deklaruje chęć kształcenia, jednak ze względu na brak odpowiedniej ilości czasu nie podejmują nauki.

infor.pl

2018-05-11T09:55:32+00:00 Maj 11th, 2018|kursy zawodowe|0 Comments